Press "Enter" to skip to content

Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) Kitabı PDF İndir

Mâverâünnehir ile ilgili gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında bugüne kadar birçok çalışma ortaya konmasına rağmen bu çalışmaların büyük kısmında Mâverâünnehir coğrafyasının İran kültür sahası içinde değerlendirildiği görülmektedir. Özellikle Batılı tarihçilerin eserlerinde Mâverâünnehir’in siyasî ve kültürel hayatında Hint-Avrupa vurgusu göze çarparken bölgedeki Türk varlığı görmezden gelinir. Sinan Şahin, Mâverâünnehir’in Sosyal ve İdarî Yapısı (VIII. – XII. Yüzyıllar) adlı çalışmasında bu görüşlere karşı çıkarak Arap fetihleri döneminde siyasal açıdan üstünlüklerini kaybeden fakat Sâmânilerle beraber siyasî ve iktisadî güçlerini geri kazanan ve Karahanlılar devrinde tartışmasız olarak Mâverâünnehir’in hâkimi konumuna yükselen Türklerin, Mâverâünnehir coğrafyasında kadim devirlerden beri var olduklarını ve sahip oldukları idarî tecrübeyle İran coğrafyasında kurulan devletleri nasıl derinden etkilediklerini inceliyor.

Sinan Şahin’in çalışması, siyasî yapıların yanı sıra Seyhun ve Ceyhun nehirleri arasındaki verimli topraklarda yetişen tarım ürünlerinin, zengin altın ve gümüş madenlerinin, orman ürünlerinin, deri ve bal mumu gibi malların ticaretinin yapıldığı, İpek Yolu üzerindeki önemli ticaret ve ilim şehirleri olan Buhara ve Semerkand’a da ev sahipliği yapan Mâverâünnehir coğrafyasını tüm veçheleriyle mercek altına alıyor. Türklerin İslâm’ı kabul etme sürecinden miras bıraktıkları mimari eserlere, ürettikleri sanattan derinleştirdikleri tasavvufa kadar birçok meseleyi irdeleyerek Türklerin hem VIII.-XII. yüzyıllar arasında Mâverâünnehir’in hem de İslam medeniyetinin şekillenmesinde ne kadar önemli roller üstlendiklerini gözler önüne seriyor.
>Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) .
Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) kitabını pdf okumanın tam zamanı. Sinan Şahin tarafından kaleme alınan ve Tarih İnceleme-Araştırma türünde yayınlanan Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) kitabını pdf halinde indirmek için sayfadaki butonları kullanın.

Şu an Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) pdf indirme sayfasındasınız. Tarih İnceleme-Araştırma kategorisinde yayınlanan eser, toplam 200 sayfadan oluşmaktadır. PDF olarak indirerek bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan ücretsiz okuyabilirsiniz. Aşağıda eser ile ilgili indirme butonları ve detayları mevcuttur.

>Maveraünnehir’in Sosyal ve İdari Yapısı (VIII.- XII. Yüzyıllar) .

           PDFizy.com olarak sizlere pdf indirmeniz için içerikler oluştursak da temelde kitap satın almanızı hedeflemekteyiz. PDF indirmek için geldiğiniz sitemizde binlerce kitabın sadece tanıtımı yapılmakta olup dosya olarak kitap yurdu vb. sitelere yönlenirsiniz. pdf indirme sitesi pdfizyde hiçbir dosya paylaşımı yapılmamaktadır. Amacımız kaçak kitap arayanların önüne geçmek ve onları yıldırmaktır. Ayrıca Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve içeriği kaldır prensibini benimsemiştir.  Şikayet ve bilgi için edebiyatpdfizy@gmail.com adresini inceleyebilirsiniz. Edebiyat Kitaplarını buradan İndir

We Google